• 25
  • 1399/03/07
  • 238
رزولوشن در صفحه نمایش گوشی موبایل چیست و به چه معناست؟

رزولوشن در صفحه نمایش گوشی موبایل چیست و به چه معناست؟

اصطلاحات و عبارات مخفف شده برای مشخصات انواع صفحه نمایش تلفن های هوشمند می تواند برای کاربران کمی گیج کننده و نامفهوم باشد، که در ادامه به توضیح مفاهیم و عبارات مرتبط با رزلوشن صفحه نمایش خواهیم پرداخت

یکی از مهمترین مشخصات صفحه نمایش وضوح یا رزولوشن صفحه نمایش گوشی موبایل است و برای بیان ساده این موضوع میتوان گفت هرچه اندازه و ابعاد رزولوشن صفحه نمایش عدد بزرگتری باشد کیفیت تصویر بهتر ارائه داده خواهد شد.

از مشخصه های  و ویژگی های دیگر صفحه نمایش که بر وضوح و کیفیت تصویرگوشی موبایل تاثیر دارند میتوان به ابعاد صفحه نمایش (اینچ)، چگالی و تراکم پیکسل های در صفحه نمایش با واحد اندازه گیری ppi(تعداد پیکسل در هر اینچ مربع) اندازه گیری میشود.

اگر اندازه صفحه نمایش بر حسب اینچ و مقدار طول و عرض صفحه نمایش گوشی خود بر حسب اینچ را بدانید، میتوانید تعداد پیکسل در اینچ (ppi) را بدست آورید که به آن چگالی پیکسل هم گفته می شود.

 

انواع رزولوشن موجود در صفحه نمایش گوشی های موبایل

رزولوشن HD یا 720p صفحه نمایش گوشی موبایل

HD  مخفف کلمات  High Definition است، که به زبان ساده به صفحه نمایش با تعداد پیکسل 1280 *720 پیکسل گفته میشود. مهم نیست صفحه نمایش شما چقدر بزرگ باشد، تا زمانی که تعداد پیکسل در این مقدار باقی بماند، وضوح صفحه نمایش HD باقی خواهد ماند.

پس میتوان نتیجه گرفت که هرچه ابعاد صفحه نمایش با یک رزولوشن تصویر مشخص کوچکتر باشد، تراکم پیکسل بالاتر دارد در نتیجه کیفیت تصویر بهتری را ارائه میدهد. بنابراین داشتن یک صفحه نمایش HD  به تنهایی به معنی کیفیت تصویر بالا نیست، چون کیفیت تصویر ارائه شده در یک صفحه نمایش 5 اینچی نسبت به صفحه نمایش 10 اینچی  با رزولوشن تصویر یکسان متفاوت خواهد بود. 

به عنوان مثال یک صفحه نمایش 4.3 اینچی با رزلوشن HD دارای تراکم پیکسلی 342 ppi است. در صفحه نمایش 4.7 اینچی، تراکم پیکسل به 312 ppi کاهش میابد، اما هر دو نمایشگر دارای وضوح و رزولوشن HD  هستند.

طبق گفته های شرکت اپل 300 ppi مقداری است که بالاتر از آن را چشم انسان نمیتواند پیکسل های صفحه نمایش در آن را از هم تشخیص دهد که بدین معناست که یک صفحه نمایش برای ارائه کیفیت مناسب باید حداقل 300 ppi را ارائه دهد.

 

رزولوشن FHD یا 1080p صفحه نمایش گوشی موبایل

FHD مخفف عبارت Full HD میباشد و ارتقا یافته مدل  HD میباشد و در حال حاضر استاندارد صفحه نمایش تلفن های هوشمند میباشد. اندازه Full HD اندازه گیری  1920*1080 پیکسل است.

باز هم چگالی پیکسلی صفحه نمایش به اندازه کلی صفحه نمایش بستگی دارد. تراکم پیکسلی صفحه نمایش تلفن های هوشمند با اندازه 5 اینچی، در حدود440 ppi  قرار میگیرد، در حالی که در صفحه 5.5 اینچی این تعداد به 400 ppi می رسد.

 

رزولوشن QHD یا 2kصفحه نمایش گوشی موبایل

QHD مخفف عبارت Quad HD میباشد که چهار برابرHD  قدرت تفکیک و دارد. این بدان معناست که شما می توانید تعداد پیکسل چهار نمایشگر HD را در یک صفحه نمایش QHD با اندازه یکسان قرار دهید.

اندازه گیری پیکسل برایQHD   برابر با  2560*1440پیکسل است. صفحه نمایش 5.5 اینچی QHD  دارای تراکم پیکسلی 538 ppi است. که در مقایسه با تراکم پیکسلی صفحه نمایش 5.5 اینچی با کیفیت Full HD دارای 400ppi  است.

تفکیک پذیری همچنین با عدد کمتر رزولوشن نیز اندازه گیری میشود و به رزلوشن HD به صورت خلاصه  720pو به رزلوشن Full HD  به صورت خلاصه 1080p نیز گفته می شود. در رزلوشن QHD ، یک استثنا وجود دارد و به آن 2k  گفته میشود دلیل آن بزرگتر بودن پیکسل ها صفحه نمایش بیش از 2000 پیکسل است، که مطمئناً می تواند کمی گیج کننده باشد ( و اگر واقعاً دقیق بودیم باید2.5k  نامیده شود.

تفکیک پذیری نیز اغلب با تعداد کمتر پیکسل اندازه گیری می شود. به عنوان مثال رزولوشن HD گاهی اوقات 720P  نامیده می شود و به Full HD نیز 1080P گفته می شود و غیره، با این وجود به QHD  به اختصار  2K گفته می شود که این نام گذاری به دلیل تفکیک پذیری بزرگتر از2000 پیکسل در این رزلوشن میباشد، که ممکن است کمی گیج کننده باشد. (اگر این نام گذاری به صورت دقیق صورت میگرفت باید به آن رزلوشن 2.5K  گفته میشد.)

 

رزولوشن Ultra HD یا 4K صفحه نمایش گوشی موبایل

حتما تاکنون متوجه نحوه و دلیل این نامگذاری ها شده اید. مانند رزلوشن 2k  نام  4k هم به علت ارائه بیشتر از 4000 پیکسل در صفحه نمایش انتخاب شده است.که از نظر فنی  4096 پیکسل در رزلوشن   4k و تنها 3840 پیکسل دررزلوشن Ultra HD وجود خواهد داشت. در حالی که این دو اصطلاح(4k و Ultra HD) در استفاده عمومی به جای یکدیگر استفاده میشوند، اما در واقع با یکدیگر تفاوت هایی را دارد.
 Ultra HD دارای تعداد 3860*2160 پیکسل و رزلوشن4k  برابر4096*2160 پیکسل است. که به هر دو این رزولوشن ها 2160p گفته میشود ولی با این حال تفاوت های در آنها وجود دارد.

کیفیت یکسان در صفحه نمایش با ابعاد مختلف

سخن پایانی

با وجود اینکه در مدل های جدیدی گوشی موبایل که ارائه میشود صفحه نمایش بزرگتری ارائه میشود، هیچ گونه رقابتی از سوی تولیدکنندگان برای تولید صفحه نمایش با رزلوشن  4kاز سوی سازندگان گوشی وجود نداشته است که شاید یک سال پیش انتظار عرضه تلفن های زیادی با این رزولوشن در بازار بودیم.

بیشتر گوشی پرچمدار در حال حاضر به پنل صفحه نمایش با رزلوشن  2k مجهز هستند، بیشتر تولید کنندگان سعی در تولید گوشی هایی با ظرفیت بیشتر و عمر بیشتر به دلیل ابعاد صفحه نمایش و نیاز پردازنده های قدرتمند به نیرو بیشتر هستند و کمتر بر روی رزلوشن صفحه نمایش تمرکز مینمایند.