• 27
  • 1399/03/13
  • 173
HDR در دوربین گوشی موبایل چیست؟

HDR در دوربین گوشی موبایل چیست؟

عکاسی HDR یکی از ویژگی هایی است که در بیشتر برنامه و اپلیکیشن های دوربین گوشی های موبایل امروزی وجود دارد، اما ممکن است در مورد کاربرد و فضاهایی که از این قابلیت میتوان استفاده کرد اطلاعی نداشته باشید.

اگر میخواهید بدانید که قابلیت HDR دوربین گوشی چیست؟ و یا اینکه میخواهید بدانید که در چه شرایطی باید ازین قابلیت استفاده نمایید؟ در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

عبارت  HDR مخفف کلمات High dynamic range میباشد و در فارسی معادل کلمه گستره پویا بالا معادل سازی میشود. محدوده دینامیک در تصاویر به معنی تفاوت بین روشن ترین و تاریک ترین عناصر یک تصویر یا همان دامنه کنتراست عکس میباشد.

HDR فرایندی است که این دامنه پویا عکس را که توسط لنز های معمولی دوربین گوشی موبایل شما گرفته میشود را افزایش می دهد. این قابلیت باعث میشود بتوانید کیفیت تصویری را تجربه که با چشم خود خواهید دید و احساس عکس بسیار با کیفیت به خصوص در مناظر به شما خواهد داد.

اگرچه هدف اصلی HDR ایجاد تصاویر واقعی تر و تاثیر گذار است، اما ویژگی ای نیست که باید برای هر عکس استفاده شود و بستگی به این موضوع دارد که در چه فضایی و از چه چیزی قصد عکسبرداری دارید،

در ادامه، ما بهترین موارد استفاده از قابلیت HDR را برای شما قرار خواهیم داد و همچنین تفاوت عکس هایی را که با قابلیت HDR  و بدون HDR گرفته شده است را با هم بررسی خواهیم نمود.

 

HDR دوربین گوشی چطور کار و عمل میکند؟

هنگامی که عکسی را همراه با قابلیت HDR میگیرید، دوربین شما چندین عکس را با سرعت و پشت سر ولی با میزان روشنایی متفاوت را می گیرد. سپس نرم افزار دوربین تلفن های هوشمند این تصاویر را با یک عکس واحد ترکیب می کند که جزئیاتی از تاریک ترین و روشن ترین مناطق را حفظ می نماید.

قبل از اینکه این قابلیت در دوربین های گوشی هوشمند به کار گرفته شود، شما برای تنظیم کنتراست و روشنایی عکس های خود مجبور بودید سه عکس از محل مورد نظر خود بگیرید، آنها را به کامپیوتر منتقل نمایید.

عکس ها را با فتوشاپ یا نرم افزار های ویرایش عکس مشابه باز کنید و از قابلیت HDR آن نرم افزار برای ترکیب این سه تصویر استفاده نمایید تا بتوانید بهترین روشنایی و کنتراست برای عکس را ایجاد کرده و همان تاثیر مشابه را که اکنون قابلیت HDR گوشی شما بر روی عکس های گرفته شده با دوربین ایجاد نماید.

نحوه تولید عکس های HDR چگونه است

خوشبختانه، تولید کنندگان تلفن های هوشمند HDR را با نرم افزار دوربین گوشی های موبایل تولید خود سازگار نموده اند تا هنگام فعال شدن این قابلیت گوشی ما تمام این مراحل را بصورت خودکار انجام دهد.

از آنجا که این نرم افزار در اصل چندین تصویر را برای ایجاد تصویر نهایی ترکیب می کند، HDR  با عکس های استاتیک و یک دست ثابت کار می کند.

چه زمانی باید از قابلیت HDR گوشی استفاده نمایید؟

در واقع یک شرایط مشخص و واحد برای استفاده از قابلیت HDR وجود ندارد. بیشتر اوقات آنچه را که می خواهید از یک عکس بدست آورید پایین می آید. گفته شد، در زیر نکاتی برای برخی از مکانهای رایج تر که در آن HDR برای ضبط تصاویر بهتر استفاده شده است.


عکاسی از منظره ها و فضای باز

روشنایی یکی از مهمترین مشخصات مهم برای یک عکس با کیفیت است، اما در فضای آزاد نور خورشید می تواند باعث تضاد و اختلافات روشنایی زیادی در تصویر شود. که قابلیت HDR گوشی شما میتواند این اختلافات روشنایی را متعادل نماید،

بنابراین قسمت های کمتری از عکس شما دارای رنگ سفید با روشنایی زیاد یا رنگ مشکی با تیرگی بالا خواهد داشت. به دو عکس زیر نگاه کنید تا ببینید که چگونه با استفاده از HDR جزئیات بیشتر در آسمان قابل مشاهده است.

عکاسی HDr در محیط و فضای باز

 

عکاسی در محیط های با روشنایی کم و دارای نور پس زمینه

اگر تمامی و یا قسمت های خاصی از عکس شما خیلی تاریک هستند از قابلیت HDR گوشی خود برای بالا بردن سطح کلی روشنایی استفاده نمایید. اگر در محیط های هستید که به صورت کلی روشنایی بسیار پایینی را داراست قابلیت HDR گوشی نمیتواند تاثیری بر روی عکس خروجی شما داشته باشد،

ولی از آنجایی این قابلیت براساس ترکیب روشن ترین و تاریک ترین اجزای موجود در یک عکس و ترکیب آنها عمل مینماید، عکس های که با HDR گرفته میشوند از کیفیت خوبی برخوردار هستند.

عکاسی با دوربین HDR در نور کم

چه زمانی نباید از قابلیت HDR گوشی خود استفاده نمایید؟

زمانی که شما و یا اجزای موجود در عکس در حال حرکت هستید از HDR استفاده ننمایید. از آنجا که در زمان فعال بودن قابلیت HDR  گوشی موبایل شما سه عکس را به صورت هم زمان میگیرد، اگر در فاصله زمانی که این سه عکس گرفته میشوند تغییراتی ایجاد شود،

تصویر نهایی ممکن است تار به نظر برسند، به همین دلیل است که عکس ها هنگام استفاده از HDR کمی به پردازش بیشتر و زمان بیشتری نیاز دارند. سعی کنید در زمان عکاسی حرکت ننمایید و اجزای موجود در عکس شما هم حرکتی نداشته باشند.

 

عکس های در محیط هایی با اختلاف روشنایی بالا

در بعضی از عکس ها با اختلاف های شدید بین مناطق روشن و تاریک موجود در عکس جلوه  زیبایی بهتری را در ایجاد مینماید، که استفاده از HDR باعث کاهش این کنتراست می شود، که جلوه خوب عکس را از بین خواهد برد. اگر شما مایل به انجام چنین اتفاقی در گوشی خود نیستید ازین قابلیت استفاده ننماید.

 

عکاسی در محیط ها با رنگ اشباع شده

قابلیت HDR مطمئناً می تواند کیفیت برخی از رنگ های موجود در یک عکس را افزایش دهد و آنها را زنده تر و جذاب تر نماید. اما اگر رنگ های یک عکس اشباع باشید، HDR میتواند این رنگ ها را بیش از حد اشباع نماید.

تفاوت رنگ در دوربین با قابلیت HDR

چطور متوجه پشتیبانی گوشی خود از قابلیت عکس برداری HDR شویم؟

تقریباً هر گوشی موبایل امروزی دارای تنظیمات HDR در نرم افزارهای دوربین گوشی خود میباشد، برای استفاده از قابلیت HDR ، بیشتر مواقع لازم است که آن را در تنظیمات دوربین خود فعال کنید. نحوه انجام این کار بستگی به سازنده گوشی موبایل شما دارد.

با این حال معمولاً در هنگام اجرای نرم افزار دوربین گوشی خود، گزینه HDR را میتوانید در یکی از گوشه های صفحه مشاهده نمایید. اگر علامت ضربدر بر روی آن وجود داشته باشید، به معنای غیرفعال بودن آن است.

برای فعال کردن آن کافیست آن را لمس نمایید. در گوشی های موبایل سامسونگ که مجهز به رابط کاربررOne UI ، گزینه ای را برای اعمال  HDR  به صورت خودکار در تنظیمات دوربین پیدا خواهید کرد.

با این حال ، در برخی از تلفن های هوشمند، شما نیاز به تنظیم برنامه دوربین گوشی خود به صورت دستی به جای اتوماتیک برای استفاده خوب از HDR در حالت دستی خواهید داشت. سرانجام، اگر تلفن هوشمند شما با HDR همراه نیست، تعدادی برنامه دوربین HDR در فروشگاه Google Play موجود است که نتایج متفاوتی را ارائه می دهند.

 

نتیجه گیری

بهترین روش برای فهمیدن زمان استفاده از HDR برای عکس ها صرفاً گرفتن عکس از همان صحنه با روشن بودن این قابلیت و خاموش بودن آن است و بعد ببینید که کدام عکس برای شما جذابیت خواهد داشت. فقط به یاد داشته باشید که این عکس ها را بدون تغییر و جا به جا کردن کادر عکس خود انجام دهید.

با گذشت زمان و بصورت تجربی متوجه خواهید که در چه محیط و شرایطی فعال بودن قابلیت HDR برای کیفیت عکس گرفته شده مفید خواهد بود.