• 28
  • 1399/03/18
  • 565
انواع مختلف صفحه نمایش گوشی چیست؟

انواع مختلف صفحه نمایش گوشی چیست؟

کیفیت تصویر صفحه نمایش گوشی موبایل ارائه میدهد تحت تاثیر 3 فاکتور مهم از جمله نوع پنل صفحه نمایش، رفرش ریت(Refresh Rate) و رزولوشن است، که در ادامه در مورد پنل صفحه نمایش و رفرش ریت صحبت خواهیم کرد و تمام اطلاعات در مورد رزلوشن را میتوانید از این لینک مطالعه بفرمایید.

در گوشی های موبایل امروزی، انواع مختلف پنل صفحه نمایش وجود دارد که عبارتند از:
پنل های صفحه نمایش گوشی معمولا از نوع LCD ، OLED ، AMOLED ، Super AMOLED، TFT ، IPS میباشد.

البته پنل های دیگر مانند TFT-LCD وجود دارد که کمتر در گوشی های هوشمند پیدا می شوند .یکی از رایج ترین پنل های صفحه نمایش که از گوشی های میان رده تا رده بالا و حتی پرچم دار در حال حاضر از آن استفاده مینمایند،  IPS-LCD است.

اما ممکن است سوالاتی در زمینه صفحه نمایش گوشی برای شما ایجاد شده باشد،مانند: 
این کلمات و عبارات مخفف شده در صفحه نمایش چه معناست؟ 
کدام پنل صفحه نمایش کیفیت بهتری را ارائه میدهد؟ 
کدام پنل صفحه نمایش مصرف باتری کمتری را داشته و در عین حال کیفیت بهتری ارائه میدهد؟
 اگر به دنبال یافتن پاسخ این سوالات هستید در ادامه با ما همراه باشید.

انواع صفحه نمایش و تفاوت آنها با هم

 

صفحه نمایش LCD در گوشی موبایل

LCD مخفف کلمات Liquid Crystal Display میباشد که معادل فارسی آن را میتوان صفحه نمایش کریستال مایع دانست و که در این نوع صفحه نمایش کریستال مایع صفحه نمایش با استفاده از نور پس زمینه روشن می شوند.

 فراوانی و دسترسی آسان به این نوع صفحه نمایش همراه با هزینه کم تولید آنها باعث می شود تا این نوع صفحه نمایش محبوبیت و کارایی بالایی در بین گوشی های تلفن همراه و همینطور دیگر دستگاه های نمایش تصویر داشته باشند.

صفحه نمیش ال سی دی در نور مستقیم خورشید عملکرد بسیار خوبی دارند، به دلیل اینکه صفحه نمایش با استفاده از نور پس زمینه روشن میشود، اما نمایش رنگ در این نوع صفحه نمایش از کیفیت کمتری نسبت به نمایشگرهایی که در آنها از نور پس زمینه استفاده نمیشود برخوردار میباشد.

صفحه نمایش TFT در گوشی موبایل

در گوشی های هوشمند بیشتر از نمایشگرهای LCD از نوع TFT و IPS استفاده میشوند.عبارت TFT مخفف کلمات Thin Film Transistor است که معادل فارسی آن را میتوان ترانزیستور فیلم نازک دانست.

این نوع صفحه نمایش نسخه پیشرفته صفحه نمایش LCD است که از یک از فناوری ماتریس فعال(active matrix) بهره میبرد. ماتریس فعال بدین معنی است که هر پیکسل به طور جداگانه به یک ترانزیستور و خازن وصل می شود.

از مزیت اصلی صفحه نمایش های TFT هزینه تولید نسبتاً پایین آن و افزایش کنتراست آن نسبت به صفحه نمایش LCD قدیمی است. از معایب LCD های TFT نسبت به دیگر انواع صفحه نمایش های LCD دیگر میتوان به مصرف انرژی بالای آنها، همچنین زاویه تابش نور و تولید رنگ کمتر این صفحه های نمایش اشاره کرد. به دلیل همین معایب و همچنین کاهش قیمت کمتر نسخه های جایگزین این نوع از صفحه نمایش، معمولا صفحه نمایش TFT در گوشی های موبایل استفاده نمی شوند.

صفحه نمایش IPS در گوشی موبایل

عبارت IPS مخفف In-Plane Switch و که معادل فارسی آن را میتوان تغییر درون صفحه ای دانست. این نوع صفحه نمایش در واقع نسخه پیشرفته صفحه نمایش های LCD-TFT میباشد. که رنگ های با کیفیت بهتر و مهمتر از آنها زاویه دید وسیع تری را در مقایسه با LCD های از نوع TFT ارائه میدهد.

صفحه نمایش IPS از دو ترانزیستور برای هر پیکسل همراه با نور پس زمینه قوی تر استفاده مینماید. یکی از نقاط منفی این نوع صفحه نمایش مصرف انرژی بیشتری نسبت به انواع دیگر صفحه نمایش LCD میباشد. اما با این حال این نوع صفحه نمایش هنوز هم از انرژی کمتری نسبت به صفحه نمایش TFT بهره میبرند.

صفحه نمایش های دیگری از نوع IPS هم هستند که نام آنها به صورت ترکیبی میباشد، مانند IPS-NEO در این حالت، این یک اسم اختصاصی برای فناوری که توسط JDI ارائه شده است که ادعا می کند توانسته نشت نور پس زمینه را از بین ببرد، اما به همان روش اساسی مانند هر نمایشگر IPS-LCD دیگر کار می کند.

صفحه نمایش آمولد(AMOLED) و اولد(OLED) در گوشی موبایل

AMOLED مخفف عبارت Active Matrix Organic Light-Emitting Diode که معادل فارسی آن دیود نوری ارگانیک با ماتریس فعال است.

در حالی که ممکن است به علت نام طولانی آن فناوری پیچیده ای به نظر برسد اما در واقع اینطور نیست. فناوری ماتریکس فعال در صفحه نمایش های TFT LCD وجود دارند و OLED صرفاً اصطلاحی برای فناوری صفحه نمایش فیلم های نازک دیگر است.

OLEDماده ای آلی است که هنگام عبور جریان برق از آن، نور ساطع می شود. بر خلاف پنل های LCD که همواره از نور پس زمینه استفاده میکنند، نمایشگرهای OLED همیشه خاموش هستند مگر اینکه از پیکسل های آن برق عبور کند.

این بدان معناست که نمایشگرهای OLED رنگ مشکی بهتری و با کیفیت تری را نمایش میدهند و در هنگام نمایش رنگ های سیاه یا تیره بر روی صفحه نمایش انرژی کمتری مصرف می کنند. اما رنگ های روشن تر در صفحه نمایش های AMOLED با استفاده از همین تم از انرژی قابل توجهی بیشتر نسبت به LCD استفاده می کنند. صفحه نمایش OLED نیز نسبت به ال سی دی بسیار گرانتر است.

از آنجا که پیکسل های با رنگ مشکی در نمایشگر OLED در واقع خاموش هستند، نسبت کنتراست آنها نیز در مقایسه با صفحه نمایش های LCD بیشتر است. نمایشگرهای AMOLED از سرعت رفرش ریت (Refresh Rate) بالایی نیز برخوردار هستند، اما از معایب آن میتوان به نور ناکافی صفحه نمایش در زمان تابش نور مستقیم خورشید اشاره کرد که به اندازه LCD ها دارای نور پس زمینه کاملاً قابل مشاهده نیست.

سوختن و افت کیفیت نور دیود های صفحه نمایش (چون از مواد آلی تشکیل شده اند) به مرور زمان از مواردی هستند که باید در نظر داشته باشید. از دیگر نقاط مثبت صفحه نمایش آمولد میتوان به ضخامت کم آنها نسبت به نمایشگرهای LCD(به دلیل نیاز نداشتن به نور پس زمینه ) اشاره کرد و همچنین این صفحه نمایش ها انعطاف پذیری بیشتری نیز دارند.


تفاوت صفحه نمایش آمولد(AMOLED)آولد(OLED) و سوپر آمولد(Super AMOLED) در گوشی موبایل چیست؟

OLED مخفف Organic Light Emitting Diode است. یک نمایشگر OLED از ورق های نازک الکترولومینسانس (electroluminescent) تشکیل شده است که مهمترین مزیت آن این است که خود میتوانند نور تولید کنند.

بنابراین نیاز به نور پس زمینه ندارند و مصرف انرژی آنها را کاهش می دهند. نمایشگرهای OLED معمولاً هنگام استفاده در تلفن های هوشمند یا تلویزیون ها به صفحه نمایش AMOLED  گفته می شوند.

همانطور که قبلاً گفته شد، عبارت AM موجود در کلمه AMOLED مخفف Active Matrix است که با ((Passive Matrix OLED (P-OLED) متفاوت است، هرچند این موارد در گوشی های موبایل کمتر متداول هستند.

سوپر آمولد(Super AMOLED) نامی است که سامسونگ به نمایشگرهای خود داده است که قبلاً فقط در گوشی های رده بالا یافت می شد، اما اکنون در گوشی های دارای مشخصات متوسط تر نیز وجود دارد.

مانند LCD های IPS ،Super AMOLED با یکی کردن لایه پاسخ لمسی به خود صفحه نمایش، به جای اینکه یک لایه اضافی در بالای صفحه باشد، صفحه نمایش های معمولی آمولد را ارتقا داده است.

در نتیجه نمایشگرهای سوپر آمولد تصاویر بهتری را در زمان تابش نور مستقیم خورشید نسبت به نمایشگرهای آمولد نمایش خواهند داد و همچنین به انرژی کمتری نیز نیاز دارند. همانطور که از نام آن پیداست، سوپر آمولد نسخه بهتری نسبت به  AMOLED است.

همیشه این نامگذاری ها فقط جنبه بازاریابی ندارند: نمایشگرهای سوپر آمولد سامسونگ یکی از بهترین و باکیفیت ترین نمایشگر ها در حال حاضر میباشد.

 

 

صفحه نمایش رتینا (Retina) اپل

رتینا یا معادل فارسی آن شبکیه یکی دیگر از همان اصطلاحات و نامگذاری ها برای بازیابی و فروش که این بار از طرف شرکت اپل ارائه شده است. نمایشگر رتینا دارای ویژگی و مشخصات تعریف شده ای نیست،

به غیر از آنکه تصور می شود از رزلوشن و تراکم پیکسلی بالایی برخوردار است که چشم انسان نمی تواند پیکسل ها را در فاصله معمولی چشم نسبت به صفحه نمایش تشخیص دهد و دارای چگالی پیکسل بیش از 300 ppi است. البته همانطور که میدانید، اپل ppi را به روش معمول و مانند سایر تولید کنندگان گوشی محاسبه نمیکند.

این اندازه گیری بدیهی است بسته به اندازه و وضوح صفحه نمایش تغییر می کند. اپل مفهوم Retina را با آیفون 4 که دارای رزلوشن و وضوح تصویر960 *640 پیکسل بر روی صفحه نمایش 3.5 اینچی LCD IPS LCD بود محبوب داده است و در نتیجه 330 پیکسل در هر اینچ مربع (ppi) بدست آورد.

با توجه به اینکه صفحه نمایش 5.5 اینچی با رزلوشن QHD نسبتاً رایج در میان تلفن های اندرویدی رده بالا است و گوشی هایی مانند S7 Edge دارای 534 ppi هستند.

نمایشگر Full HD با معمولا دارای تراکم پیکسلی 401 ppi هستند که آیفون 7 و 7 پلاس تراکم پیکسلی به مقدار به ترتیب 326 ppi و 401 ppi را ارائه می دهند. جدیدترین آیفون ها، XS  و XS Max ، نمایشگرهایی با 458 ppi دارند.

 

رفرش ریت(Refresh Rate) در گوشی موبایل چیست؟

رفرش ریت یا معادل فارسی آن نرخ تغییر تصویر تعداد دفعات در ثانیه است که یک صفحه نمایش تصویر که نمایش میدهد را تکرار و تجدید مینماید. که واحد اندازگیری آن هرتز (Hz) میباشد. صفحه نمایش با نرخ تغییر تصویر 60 هرتز در هر ثانیه 60 بار تصویر صفحه نمایش را تغییر می دهد و صفحه نمایش 90 هرتز در هر ثانیه 90 بار تصویر صفحه نمایش را تغییر می دهد.

رفرش ریت هرچه بالاتر باشد، صفحه نمایش برای شرایط که تصویر با سرعت بالا تغییر میکند صاف تر خواهند بود. نرخ تغییر تصویر بالاتر به معنای تاری کمتری تصاویر در حرکت های سریع و تغییر تصویر با سرعت بالا میباشد، که مشکل تاری تصویر برای گوشی های موبایل هوشمندی در حرکت دادن و اسکرول کردن در سرعت بالا وجود دارد که باعث می شود اجرا بازی ها به صورت روان تر به نظر برسند.

تا سال قبل بالاترین نرخ تغییر تصویر 90 هرتز بالاترین میزان تغییر تصویر در میان گوشی های موبایل بوده است، اما سامسونگ گوشی S20 را با نرخ تغییر 120 هرتز را امسال به بازار عرضه کرده است. همچنین  گفته میشود که اپل سعی دارد در گوشی های نسل بعدی خود نمایشگرهای با نرخ تغییر تصویر بالاتر را تولید نماید.

یکی از معایب نرخ تغییر تصویر90 هرتز (و 120 هرتز و بالاتر) این است که مصرف شارژ باتری گوشی را افزایش خواهد داد. این امر به ویژه در مورد Google Pixel 4 صادق است، که قبلاً میانگین باتری دارد حتی اگر به 60 هرتز نیز بچسبانید.

 

بهترین و با کیفیت ترین صفحه نمایش برای گوشی موبایل چیست؟

همانطور که دیدیم، هر کدام از فناوری های مربوط به صفحه نمایش فقط در اختیار یک تولید کننده نیست.پنل های صفحه نمایش AMOLED فقط در اختیار سامسونگ و یا پنل صفحه نمایش Retina فقط در اختیار اپل نیست.

نمایشگرهای IPS ایفون در حال حاضر توسط ال جی تولید می شوند، در حالی که سامسونگ نمایشگرهایی مورد نیاز برای iPad را تولید میکند.همچنین همه گوشی های تولیدی سامسونگ از نمایشگرهای AMOLED نیز بهره نمیبرند. برای انتخاب یک صفحه نمایش فقط موضوع کیفیت تصویر ارائه شده نیست، بلکه باید معایب و مزایا آن را برای هر گوشی در نظر گرفت.

نکته همه برای مقایسه صفحه نمایش باید دو مورد را با هم مقایسه نمایید: اعداد و داده های فنی هنگام مقایسه صفحات روی دو گوشی باید در نظر بگیرند، اما عملکرد در تست واقعی این نمایشگرها از اهمیت بیشتری برخوردار است.

اندازه گیری مشخصات نمایشگر به صورت تئوری غیر ممکن، اما شما از یک گوشی و صفحه نمایش آن استفاده نمایید تا بدانید که آیا کیفیت تصویر ارائه شده ، اشباع رنگ، روشنایی و یا مقدار کنتراست ،یا حتی زوایه تابش نور صفحه نمایش آن مطابق میل شما هست یا خیر

در نهایت، برای انتخاب گوشی با صفحه نمایش مناسب برای خود باید شرایط و عادت استفاده از گوشی را در نظر بگیرید و بر این اساس نمایشگر را انتخاب کنید: اگر فردی هستید که بیشتر از گوشی در شب و در طول روز در فضای بسته و پشت میز استفاده مینمایید.

 پس احتمالاً مزیت روشنایی بالای صفحه نمایش ال سی دی در شرایط تابش نور مستقیم خورشید برای شما کاربرد زیادی نخواهد داشت. اگر جز کسانی هستید بیشتر در محیط باز و تابش نور خورشید قرار دارید، روشنایی بالا نمایشگر LCD برای شما مفید خواهد بود.

اگر جز کاربرانی هستید که مایلید باتری گوشی شما مدت زمان بیشتری برای شما باقی بماند و همچنین علاقه به کیفیت تصویر و رنگ و کنتراست بالا دارید گوشی با صفحه نمایش آمولد گزینه بهتری برای شما خواهد بود.