• 30
  • 1399/03/27
  • 217
زمان مناسب برای تعویض باتری گوشی موبایل اندروید و آیفون +علائم و نشانه های خرابی باتری

زمان مناسب برای تعویض باتری گوشی موبایل اندروید و آیفون +علائم و نشانه های خرابی باتری

هیچ چیز برای همیشه دوام نخواهد داشت به خصوص باتری های گوشی موبایل! باتری های لیتیوم یونی موجود در گوشی آیفون یا اندروید شما، همه مصرفی هستند، به این معنی که دارای عمر مفید محدودی میباشند.

هرچه مدت زمان بیشتری از گوشی موبایل خود استفاده نمایید، این یک واقعیت است که هرجه بیشتر از گوشی خود استفاده نمایید عمر باتری گوشی شما کمتر خواهد شد که در بلند مدت این موضوع باعث میشود که شما گوشی موبایل خود را تعویض نمایید.

علائم و نشانه های خرابی باتری گوشی موبایل

مشکل باتری های گوشی هوشمند به مرور زمان فقط مربوط به کاهش ظرفیت آنها نیست. نکات دیگری هم در این زمینه وجود دارد، که بیشتر مربوط به تغییر در عملکرد گوشی موبایل شما میشود.

از جمله این موارد که شاید برای شما هم پیش آمده باشداین است که به مرور گوشی شما مدت زمان بیشتری طول میکشد تا بتوانید تب جدید در مرورگر گوشی خود بازکنید و یا اینکه باز کردن اپلیکیشن ها و نرم افزار های گوشی موبایل شما زمان بیشتری نیاز داشته باشد.

یا اینکه شارژ باتری گوشی شما سریع تر و شاید به صورت ناگهانی تخلیه شود و مدت زمانی بیشتری نسبت به گذشته طول بکشد تا باتری گوشی شما مجددا شارژ شود، در شرایط عادی به صورت ناگهانی گوشی موبایل شما خاموش شود، یا به صورت کلی روشن نشود مگر اینکه گوشی را به شارژر متصل نمایید.

سایر علائم بد که ممکن است برای گوشی شما ایجاد شود بیشتر شامل گرم شدن تلفن هنگام به شارژ بودن گوشی یا احساس ورم و باد کردن بدنه گوشی (از نشان های مهم یک باتری خراب است) باشد. هر یک از این شرایط می تواند شروع و نشانه یک اتفاق خطرناک برای باتری گوشی شما میباشد.

روش های تست سلامت باتری گوشی موبایل آیفون و اندروید

سیستم عامل های فعلی آیفون و اندروید می توانند هشدارهایی در مورد ضعیف شدن باتری گوشی شما به شما بدهند، که به شما برای اقدام به موقع برای تعویض باتری گوشی خود کمک خواهند کرد.

متأسفانه باتری گوشی موبایل امروزی اصولا قابلیت تعویض توسط کاربر را ندارند و به سادگی تعویض نمیشوند و امری پر هزینه و وقت گیر می باشد. اپل در سیستم عامل های جدید خود ابزارهای زیادی را برای بررسی سلامت باتری خود ارائه میدهد و در مورد اینکه آیا در آینده نزدیک باتری گوشی شما نیاز به تعویض دارد اطلاعات کاملی را ارائه میدهد.

اما برای گوشی های اندروید، سیستم اطلاعات زیادی را به کاربر نمیدهد، اما این بدان معنی نیست که شما در مورد باتری گوشی خود هیچ اطلاعاتی نخواهید داشت. در ادامه روش های برای اطلاع در مورد نیازمند بودن گوشی شما به تعویض آورده شده است.

چه زمانی باید باتری گوشی آیفون را تعویض کنید؟

شما میتوانید از مسیر Setting>Battery>Battery Health در گوشی های آیفون اطلاعات خوبی را درباره وضعیت فعلی باتری گوشی خود کسب نمایید و در صورت نیاز به تعویض باتری به شما اعلام مینماید. 

زمانی که شما برروی قسمت سلامت باتری(Battery Health) گوشی آیفون خود کلیک میکنید، می توانید به راحتی آمار و اطلاعات مربوط به باتری گوشی خود را دریافت نمایید. حداکثر ظرفیت(Maximum Capacity) باتری مقدار درصدی است که ظرفیت فعلی باتری گوشی شما نسبت به 100٪ ظرفیت اصلی باتری در زمان تولید گوشی میباشد.

دامنه این درصد طبیعی است، یک باتری سالم باید حدود 80٪ از ظرفیت اصلی خود را در 500 بار شارژ حفظ کند. اگر حداکثر ظرفیت باتری زیر 80 درصد پایین بیاید، شرکت اپل توصیه می کند باتری آیفون را تعویض نمایید.

ویژگی مدیریت عملکرد(performance management) که حداکثر عملکرد پردازنده آیفون را مدیریت می کند و از خاموشی ناگهانی گوشی جلوگیری می کند، این ویژگی تنها پس از خاموش شدن ناگهانی گوشی به علت کم شدن توان باتری فعال میشود و اگر به صورت دستی مدیریت عملکرد را غیرفعال کنید.

فعال کردن دستی مجدد این قابلیت امکان پذیر نیست، اما در صورت خاموش شدن ناگهانی گوشی، این قابلیت دوباره به صورت خودکار فعال میشود. این ویژگی در گوشی آیفون  8 ، 8 پلاس و X با نسخه سیستم عامل iOS 12.1 و در گوشی آیفون XS ،  XS مکس و XR با iOS 13.1 گنجانده شده است.

پیام هایی که قسمت سلامت باتری(Battery Health) گوشی آیفون میتواند به شما نشان بدهد.

قسمت سلامت باتری آیفون می تواند پیامهای مختلفی را ارائه دهد که ایده خوبی از وضعیت فعلی باتری شما ارائه دهد. در زیر پیام های که ممکن است شما با آن مواجه شوید آورده شده است. پیام شماره چهار در لیست پایین تنها موردی است که مشخص می کند باتری شما به شدت تخریب شده است و باید تعویض شود.

ویژگی سلامت باتری آیفون شما می تواند پیامهای و متن های را ارائه دهد که اطلاعات خوبی از وضعیت فعلی باتری شما ارائه می دهد. در زیر پیام هایی که ممکن است با آنها برخورد نمایید آورده شده است. پیام شماره چهار تنها موردی است که مشخص می کند باتری گوشی شما به شدت ضعیف شده و باید تعویض شود.

1-باتری شما میتوان اوج عملکرد پردازشی عادی  را پشتبانی مینماید .( Your battery is currently supporting normal peak performance. )

2-خاموشی ناگهانی گوشی آیفون در گذشته برای این گوشی رخ داده است چون باتری قادر به تأمین شارژ مورد نیاز در شرایط اوج عملکرد پردازنده نبوده است. ویژگی مدیریت عملکرد برای جلوگیری از وقوع مجدد این اتفاق فعال شده است. (This iPhone has experienced an unexpected shutdown because the battery was unable to deliver the necessary peak power. Performance management has been applied to help prevent this from happening again)

3- خاموشی ناگهانی این آیفون در رخ داده است زیرا قادر به تأمین شارژ مورد نیاز در شرایط اوج عملکرد پردازنده نبوده است. شما محافظت از مدیریت عملکرد را غیرفعال کرده اید. ( This iPhone has experienced an unexpected shutdown because the battery was unable to deliver the necessary peak power. You have manually disabled performanc management protections. )

4-ظرفیت باتری شما به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. او باید با مراجعه به مراکز خدمات شرکت اپل باتری خود را جایگزین نمایید تا به عملکرد کامل گوشی شما بازیابی شود. ( Your battery’s health is significantly degraded. An Apple Authorized Service Provider can replace the battery to restore full performance and capacity.)

5- نمیتوان تایید کرد که این آیفون دارای باتری اصلی شرکت اپل باشد. اطلاعات سلامت برای این باتری در دسترس نیست.( Unable to verify this iPhone has a genuine Apple battery. Health information not available for this battery)

6- این گوشی قادر به بررسی وضعیت سلامت باتری نیست. مراکز خدمات اپل میتوان باتری گوشی شما را تعمیر نماید.( This iPhone is unable to determine battery health. An Apple Authorized Service Provider can service the battery.)

چطور متوجه زمان مناسب برای تعویض باتری اندروید شویم؟ کد تست سلامت باتری اندروید

تلفنهای اندروید کنترل بیشتری در مورد چگونگی نگهداری و حفاظت باتری و نکاتی در مورد اپلیکیشن هایی که بیشترین شارژ باتری را مصرف مینمایند ارائه مینمایند.اما روش برای بررسی مستقیم وضعیت باتری توسط خود سیستم عامل اندروید وجود دارد. شما میتوانید با شماره گیری کد * # * # 4636 # * # * و ورود به قسمت اطلاعات باتری وضعیت باتری گوشی اندروید خود را مشاهده نمایید.

بهترین اپلیکیشن های تست سلامت باتری گوشی اندروید

 Accu Battery - این اپلیکیشن برای اندازه گیری میزان مصرف واقعی باتری با استفاده از اطلاعات حاصل از قسمت کنترلر شارژ باتری گوشی طراحی شده است. سیستم عامل اندروید میزان مصرف باتری را بر اساس اطلاعات که تولید کنندگان گوشی به آن داده اند محاسبه مینماید.

 اما این اپلیکیشن برای اندازه گیری ظرفیت باتری اطلاعات را از قسمت کنترلر شارژ باتری استفاده میکند. از هشدار شارژ (Charge Alarm) برای افزایش طول عمر باتری استفاده می کند، سرعت تخلیه و میزان مصرف باتری در هر اپلیکیشن را محاسبه می کند، همینطور مدت زمان شارژ گوشی موبایل را مشخص مینماید و غیره.

dfndr battery با این اپلیکیشن شما اطلاعاتی کلی درمورد وضعیت سلامتی باتری گوشی، با استفاده از داده هایی که شامل درصد شارژ باتری، دما و ظرفیت باتری شما است، دریافت می کنید.

قابلیت خنک کردن باتری این اپلیکیشن با کاهش مصرف شارژ گوشی توسط گوشی تلفن شما را خنک نگه می دارد. این اپلیکیشن همچنین به شما امکان میدهد پروفایل ذخیره شارژ باتری( battery saver) را با توجه به نوع و روش استفاده شما از گوشیتان شخصی سازی نمایید.

Battery Tools & Widget for Android این برنامه در نظارت و بهینه سازی باتری ، ثبت اطلاعات و کنترل مصرف برق تخصص دارد. این اپلیکیشن مدت زمان شارژ باقیمانده را بر اساس مصرف برق تخمین می زند و وضعیت باتری ، دما ، سلامتی ، ولتاژ ، نمودار مشخصات برق ، حالت صرفه جویی در ذخیره شارژ باتری ، صرفه جویی در باتری با بهینه سازی و موارد دیگر را نشان می دهد.

اگر متوجه برآمدگی در قسمت بدنه پشتی گوشی شدید یا احساس داغ بودن بیش از حد شارژر گوشی شدید، این موارد نشانه باتری در شرایط خطرناک است که باید بلافاصله استفاده از گوشی را متوقف نموده و اقدام به تعمیر آن نمایید. 

اگر گوشی موبایل جدیدی را خریداری نموده اید، باتری گوشی شما باید در شرایط استفاده عادی بتواند حداقل دو تا سه سال استفاده مفید داشته باشد. شما برای محافظت از گوشی خود میتوانید آن را با احتیاط شارژ نمایید.

اما اگر تلفن خود را برای مدت طولانی تر از دو تا سه سال نگهداری کنید، ایجاد مشکل از ناحیه باتری برای شما دور از ذهن نیست،در این مرحله، با توجه به برچسب قیمت باتری گوشی های بدون ضمانت، ممکن است تصمیم به تعویض باتری بگیرید یا حتی اقدام به خرید یک گوشی جدید نمایید.