• 34
  • 1399/05/16
  • 196
اصطلاحات و عبارات و کلمات انگلیسی موجود در مشخصات دوربین گوشی را بشناسید.

اصطلاحات و عبارات و کلمات انگلیسی موجود در مشخصات دوربین گوشی را بشناسید.

دوربین گوشی های موبایل امروزی یکی  قابلیت هایی است که برای مصرف کنندگان و کاربران گوشی موبایل اهمیت و استفاده های زیادی دارد، در نتیجه، اکثر خریداران گوشی میخواهند بدانند گوشی که قصد خریداری آن را دارند چه ویژگی های دارد و چه امکاناتی را به آنها ارائه خواهد داد.

سایت هایی مانند GSMArena کاملترین مشخصات را در مورد مشخصات دوربین گوشی های هوشمند ارائه می دهند، اما افراد زیادی نیستند که معانی و مفاهیم کامل این عبارت مخفف و اصطلاحات انگلیس را بدانند.

عباراتی مانند مگاپیکسل، OIS، HDR و غیره کلمات و عباراتی هستند که در زمان مطالعه مشخصات دوربین های گوشی های موبایل احتمالا با آن ها رو به رو شده اید. این موضوع زمانی گیج کننده خواهد شد که شما می خواهید بدانید دوربین گوشی با چه مشخصاتی نیاز و خواسته های شما را  برآورده خواهد کرد.

این مقاله به شما کمک می کند تا تمامی مشخصات و عبارات مهم در مورد دوربین گوشی موبایل خود را بشناسید و تصمیم گیری در مورد اینکه دوربین چه گوشی برای شما مناسب است را امکان پذیر مینماید.

 

رزلوشن(Resolution) و مگاپیسکل (Megpixel) دوربین گوشی موبایل چیست؟

مگاپیکسل به تعداد تصویرهای کوچک موجود در یک عکس که به آنها پیکسل گفته میشود اشاره دارد. پیکسل ها در واقع واحد های موجود در عکس هسنتند که معمولاً به شکل مربع بوده که با قرار گرفتن در کنار یکدیگر یک تصویر دیجیتالی کامل را تشکیل می دهند. تعداد یک میلیون پیکسل به عنوان مگاپیکسل شناخته شده است.

تعداد یک میلیون پیکسل در هر واحد مگاپیکسل عکس وجود دارد. بنابراین، یک عکس 12 مگاپیکسلی از دوازده میلیون پیکسل تشکیل شده است. که به این مورد رزلوشن (resolution) دوربین یا وضوح تصویر گفته میشود.

در نتیجه هرچه عدد مگاپیکسل دوربین یک گوشی بالاتر باشد رزلوشن بالاتری را ارائه خواهد داد و وضوح تصویر عکس هایی که تولید می کند بالاتر میباشد. یک گوشی با رزلوشن بالا ( مانند شیائومی می 10 پرو) می تواند تصویری با جزئیات بالاتری نسبت به دوربین با رزلوشن پایین تر به شما ارائه دهد.

این مورد در زمانی که بخواهید عکس های گرفته شده با گوشی موبایل خود را چاپ کنید برای شما مفید خواهد بود، می توانید عکس های با کیفیت بالا و بدون داشتن افت کیفیت را در ابعاد مختلف داشته باشید.

در اصل، شما می توانید تصاویر هنری با جزئیات بیشتر و بالاتری را برای گوشی موبایل خود چاپ نمایید. مگاپیکسل به تنهایی عملکرد دوربین و کیفیت عکس بهتر را تضمین نمی کند. بسیاری از عوامل دیگر نیز وجود دارد که بر کیفیت تصویر تأثیر می گذارد.

اندازه سنسور تصویر (Sensor Size) دوربین گوشی موبایل چیست؟

نمونه عکس برای مشخصات اندازه سنسور

سنسور تصویر دوربین گوشی قسمتی از دوربین دیجیتال است که نور ورودی به دوربین را گرفته و تصویر دیجیتالی را با استفاده از آن تولید مینماید. که در واقع جایگزینی برای فیلم عکاسی در دوربین های قدیمی میباشد.

اندازه سنسور از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا هرچه اندازه سنسور بزرگتر باشد، توان دریافت نور بیشتری را دارد و هرچه نور بیشتری دریافت کند کیفیت تصویر بهتری را ارائه خواهد داد. این امر به ویژه در دوربین های گوشی های هوشمند به دلیل محدودیت در اندازه آنها بسیار مهم است.

اندازه سنسور به ابعاد فیزیکی سنسور اشاره دارد، اما زمانی که نوبت به تعداد واقعی سنسور شود، همه چیز می تواند کمی گیج کننده باشد. تولید کنندگان مختلف روش های اندازه گیری مختلفی در رابطه با این موضوع به کار میبرند.

اندازه سنسور گوشی های هوشمند معمولاً با استفاده از واحد اینچ (") یا اعشاری از یک اینچ بیان می شود. تا به امروز، هیچ دوربین هوشمندی اندازه سنسور بزرگتر از 1 اینچ نداشته است. بجز دوربین اصلی سامسونگ گلکسی S20 الترا (Samsung Galaxy S20 Ultra) که یکی از بزرگترین سنسور دوربین گوشی های هوشمند امروزی را دارد.

بدون اینکه موارد فنی وارد شوید، آنچه شما باید در مورد سنسورهای دوربین تلفن های هوشمند درک کنید این است که هرچه ابعاد سنسور گوشی به مقدار یک اینچ کامل (1 اینچ) نزدیک شوید، سنسور ابعاد بزرگتری دارد. علت مهم بود اندازه حسگر تصویر این است که تاثیر زیادی بر روی اندازه پیکسل گوشی دارد.

همانطور که قبلاً نیز گفته شد، سطح یک سنسور حاوی میلیون ها عکس کوچک است که به اصطلاح به آنها  پیکسل گفته میشود و وظیفه گرفتن نور را دارند. بخشی از دلیل اینکه یک دوربین با یک سنسور بزرگ عکس های بهتری می گیرد این است که می تواند پیکسل های با تعداد بیشتری که ابعاد بزرگتری را دارند را نسبت به یک سنسور با ابعاد سنسور کوچکتر در عکس ایجاد نماید.

ابعاد پیکسل(Pixel Size) گوشی موبایل چیست؟

نمونه عکس برای مشخصات اندازه پیکسل

ما قبلاً در این مقاله چند بار در مورد پیکسل ها و مگاپیکسل ها و مفهوم آنها صحبت کرده ایم. اما ابعاد پیکسل در واقع اندازه هر پیکسلی است که سنسور تصویر میتواند ثبت نماید. که اصولا ابعاد پیکسل در اندازه های میکرومتر اندازه گیری می شوند که به آنها میکرون هم گفته می شود. نماد میکرون"μ" یا  "μm" است که یک میلی متر (1mm) برابر با 1000 میکرومتر (1000 µm) است.

اگر کیفیت دوربین گوشی برای شما اهمیت زیادی دارد مشخصه ابعاد پیکسل یکی از مشخصات مهمی که باید در زمان انتخاب و خرید گوشی به آن دقت نمایید. دوربین با سنسور که پیکسل های بزرگی دارد عکسهای با کیفیت بهتری را ارائه میدهند، زیرا هرچه پیکسل ها بزرگتر باشند کیفیت عکس گرفته شده بهتر است.

یک سنسور دوربین موبایل با اندازه پیکسل 2.4 میکرومتر (مانند گوشی هواوی P40 Pro) نسبت به گوشی که فقط ابعاد پیکسل 0.8 میکرومتر دارد کیفیت عکس بسیار بهتری و با نویز کمتری را ارائه دهد. این امر به این دلیل است که پیکسل های بزرگ موجود بر روی سنسور تصویر نور بیشتری را دریافت کرده و احتمال تولید نویز دیجیتال در عکس کمتر میشود.

پیکسل با ابعاد بزرگتر در زمان گرفتن عکس در محیط با نور کم بسیار عالی و کاربردی است. یک دوربین موبایل با پیکسل های بزرگتر احتمال دارد در شب عکس های روشن تر و واضح تری نسبت به دوربین با پیکسل های کوچک داشته باشد.

اما از آنجا که اندازه سنسور ثابت است، هرچه تعداد پیکسل سنسور دوربین بیشتر باشد برای وضوح تصویر بیشتر روی آن قرار می گیرید، کوچکتر می شوند. این واقعاً چیز خوبی نیست زیرا پیکسل های کوچکتر به ویژه در نور کم مستعد ابتلا به سر و صدای بیشتری هستند.

از طرف دیگر پیکسل های بزرگتر می توانند اطلاعات کمتری از نور دریافت کنند و بنابراین در نهایت می توانند در نور کم عملکرد بهتری داشته باشند.

به عبارت دیگر، یک سنسور دوربین گوشی های هوشمند 1 / 2 اینچی با 12 میلیون پیکسل (12MP) دارای پیکسل هایی با ابعاد بزرگتری نسبت به سنسور مشابه با رزلوشن 20 میلیون پیکسل (20 مگاپیکسل) میباشد.

در این حالت، عکس گرفته شده با دوربین با کیفیت 12 مگاپیکسل کیفیت بهتری نسبت به دوربین 20 مگاپیکسل در محیط با نور کم ارائه خواهد داد. با این حال، دوربین 20 مگاپیکسلی وضوح بیشتری خواهد داشت.

دیافراگم(Aparture) دوربین گوشی موبایل چیست؟

نمونه عکس برای مشخصات دیافراگم

دیافراگم یک دریچه معمولا قابل تنظیم مابین لنز و سنسور تصویر قرار میگیرد که میزان نور که سنسور تصویر دریافت میکند را کنترل مینماید. قطر دریچه دیافراگم را با یک عدد همراه با f نشان میدهند.

هرچه مخرج این کسر کمتر باشد دیافراگم دوربین دارای دریچه با قطر بیشتری میباشد به عنوان مثال دوربین با قطر دیافراگم( f / 2)  بمعنای عرض بیشتر دریچه دیافراگم آن نسبت به دریچه دیافراگم با مخرج با عدد بزرگتر به عنوان مثال( f / 16) میباشد.

هرچه قطر دریچه دیافراگم دوربین بیشتر باز شود، سنسور تصویر نور بیشتری را دریافت مینماید. و بلعکس هرچه عدد مخرج عکس بالاتر باشد قطر دریچه دیافراگم کمتر است و در نتیجه سنسور تصویر دوربین نور کمتری را دریافت خواهد کرد .

هماهنطور که در ابتدا گفته شد دریچه دیافراگم معمولا قابل تنظیم است که بدین معناست که در بعضی گوشی های های هوشمند این دریچه ممکن است قابل تغییر باشد و عدد مخرج کلمه f  برای گوشی های مختلف متفاوت باشد. برخی از تلفن ها دیافراگم ثابت f / 2.0 دارند، برخی دیگر f / 1.7 یا حتی به اندازه f / 1.4 میباشد.

جالب است که همانطور که در مثال بالا نشان داده شده است، برخی از گوشی های هوشمند دارای دیافراگم متغیر هستند که این قابلیت در سری گلکسی S از سامسونگ گلکسی S9 شروع می شوند . سامسونگ گلکسی S10 می تواند قطر دریچه دیافراگم را مابین دو مقدار f / 1.5  و f / 2.4 تغییر دهد. که سامسونگ در گوشی گلکسی S20 از دریچه دیافراگم قابل تغییر استفاده نکرده است.

فاصله کانونی(Focal Length) دوربین گوشی موبایل چیست؟

نمونه عکس برای مشخصات فاصله کانونی

واحد اندازه گیری فاصله کانونی گوشی میلی متر(mm) است، فاصله کانونی به فاصله بین سنسور تصویر دوربین به نقطه ای که نور در آن نقطه متمرکز میشود و تمرکز تصویر در داخل لنز است اشاره دارد.

با این حال، اندازه گیری داده شده در اکثر مشخصات دوربین گوشی های هوشمند مانند نمونه فوق، معادل تمام قاب 35 میلی متر و نه فاصله کانونی دوربین گوشی های هوشمند را نشان می دهد که بسیار کوچکتر است.

فاصله کانونی لنز به شما ایده ای از زاویه میدان دید عکس ارائه میدهد که همانطور که در پرانتز های موجود در عکس بالا میتوانید مشاهده نمایید. فاصله کانونی پایین تر برای عکسبرداری از مناظر با تلفن شما فوق العاده است زیرا منظره ای از زاویه دید وسیع به شما می دهد که بیشتر صحنه را ضبط می کند.

فاصله کانونی لنز به شما زاویه میدان دید دوربین که با آن میتوانید عکس برداری کنید را نشان میده، همانطور که در مثال در براکت ها نشان داده شده است. عکسبرداری از مناظر با لنز با فاصله کانونی کمتر بسیار عالی میباشد زاویه میدان دید در عکس بیشتر بوده و در نتیجه میتوانید از محیط با وسعت بیشتری عکس برداری نمایید.

هرچه فاصله کانونی یک لنز بیشتر باشد، دوربین شما توان بزرگنمایی بیشتر از سوژه عکس در اختیار شما قرار خواهد داد و عکس شما محیط کمتری را در بر خواهد گرفت، این ویژگی و قابلیت برای عکاسی پرتره مناسب است، جایی که بیشتر سوژه برای عکاسی مورد توجه است و محیط اطراف آن تار خواهد شد.

تلفن های هوشمند امروزی دارای دوربین هایی با لنزهایی با فاصله کانونی مختلف هستند. فاصله کانونی دوربین اصلی گوشی که در عکس و مثال بالا آورده شده است 26 میلی متر است که نمونه ای از لنزهای با زاویه دید عریض است.

فاصله کانونی بزرگتر به معنای کاهش زاویه دید و بزرگنمایی بیشتر است، این مورد را شما در لنزهای تله فوتو خواهید دید. همانظور که در عکس بالا مشاهده مینمایید فاصله کانونی لنز تله فتو دوبرابر لنز فوق عریض بوده داری ابعاد 52 میلی متر است. که این مورد به معنای توان بزرگنمایی 2 برابری این گوشی است.

لنزهای فوق عریض نسبت به لنزهای عریض دارای زاویه دید بیشتری هستند زیرا طول فاصله کانونی کمتری دارند که این فاصله برای لنز فوق عریض در نمونه آورده شده در عکس بالا برابر با 16 میلی متر است.

گوشی هایی که دارای یک دوربین اصلی هستند، این دوربین دارای لنزهای با زاویه دید وسیعی هستند. گوشی های دارای دوربین دوگانه معمولاً دارای لنزهایی از نوع عریض و لنز تله فوتو هستند اما ممکن است این مورد در گوشی های مختلف متفاوت باشد، فاصله کانونی و زاویه دید لنزها بسته به سازندگان گوشی های مختلف متفاوت است.

برخی از لنزها مانند گوشی شیائومی می نوت 10 دارای مشخصات مانند "7P lens" میباشد. این مورد نشانه دهنده تعداد اجزا و المان های موجود در لنز دوربین گوشی میباشد. تعداد اجزا و المان های بیشتر لنز دوربین گوشی به معنای ارائه کیفیت بهتر تصویر است.

لرزش گیر عکس(Image Stabilisation) دوربین گوشی موبایل چیست؟

نمونه عکس برای لرزشگیر

فناوری لرزش گیر عکس به روشی اشاره دارد که یک دوربین موبایل لرزش را که در هنگام عکاسی توسط کاربر ایجاد میشود را به منظور جلوگیری از ایجاد تاری در عکس کاهش میدهد و باعث افزایش کیفیت کلی عکس گرفته شده میشود.

تثبیت کننده تصویر می تواند به صورت مکانیکی (OIS) ، دیجیتالی (EIS) یا ترکیبی از هر دو این روش ها (AIS) باشد. تثبیت کننده نوری تصویر (OIS) با حرکت سنسور تصویر یا لنزها با استفاده از ژیروسکوپ، حرکت جزئی و لرزش دوربین را کاهش میدهد. این قابلیت به شما کمک می کند تا میزان تاری در تصاویر خود را که توسط هندلینگ ناپایدار ایجاد شده است را کاهش دهید.

تثبیت کننده تصویر الکترونیکی (EIS) بیشتر بر روی پردازش عکس با استفاده از نرم افزار تکیه دارد تا این کار را با استفاده از روش های مکانیکی انجام دهد. و چون این روش به صورت دیجیتالی انجام میشود، بهترین روش تثبیت فیلم و ویدیو میباشد.

AIS یک تکنولوژی لرزش گیری عکس است که در گوشی های هوآوی از آن استفاده میشود. در این روش لرزش گیری عکس از هوش مصنوعی استفاده شده است که تفاوت زیادی با روش EIS برای گرفتن لرزش  تصویر ندارد.

 

زوم و بزرگنمایی (Zoom) دوربین گوشی موبایل چیست؟

نمونه عکس برای مشخصات  زوم دوربین

دوربین های گوشی های هوشمند برای مدت طولانی فقط قادر به بزرگنمایی دیجیتالی(Digital Zoom) بودند. مشکل بزرگنمایی دیجیتال افت کیفیت تصویر با افزایش زوم تصویر است.

قابل مشاهده شدن پیکسل ها یک از مشکلاتی است که با انجام بزرگنمایی به صورت دیجیتال در تصویر ایجاد میشود، چون زمانی که بزرگنمایی دیجیتال انجام میشود، تصویر توسط دوربین برش داده میشود و سپس به صورت دیجیتالی ابعاد آن را تغییر میدهد تا به اندازه مورد نظر برای عکس برسد.

در تلاش برای بهبود کیفیت تصویر هنگام بزرگنمایی با دوربین تلفن همراه، شرکت های گوشی های هوشمند هنگام معرفی تلفن ها با دوربین های متعدد، قابلیت بزرگنمایی نوری(Optical Zoom) را به دوربین های خود اضافه کردند.

بزرگنمایی نوری به مراتب کیفیت بهتری از بزرگنمایی دیجیتال ارائه میدهد چون از لنز برای بزرگنمایی استفاده می کند، و کیفیت تصویر را حفظ مینماید. گوشی هایی که تنها دارای یک دوربین میباشد نمیتوانند بزرگنمایی را به صورت نوری انجام دهند.

نمونه عکس برای مقایسه انواع زوم نوری و دیجیتال

فاصله ای که شما میتوانید با استفاده از دوربین گوشی خود بزرگنمایی را انجام دهید بستگی به فاصله کانونی لنزهای تله فوتو دوربین گوشی موبایل شما دارد. همانطور که قبلاً نیز ذکر شد، گوشی های موبایل امروزی که دارای چندین دوربین هستند، ممکن است دوربین هایی با لنزهایی محتلف که دارای فاصله کانونی متفاوتی هستند که از زاویه میدان دید مختلف شما را نشان می دهد.

اگر فاصله کانونی لنزهای تله فوتو را اندازه گیری کنید و عدد بدست آمده را بر فاصله کانونی لنزهای عریض گوشیتان تقسیم کنید، ضریب بزرگنمایی که گوشی شما میتواند انجام دهد.

بسیاری از دوربین های گوشی ها دارای بزرگنمایی نوری معمولاً دارای بزرگنمایی نوری 2 برابر هستند زیرا به طور معمول لنزهای تله تلفن های هوشمند دارای فاصله کانونی حدود 50 میلی متر یا بیشتر هستند و لنزهای با زاویه دید عریض عموماً نیمی از این موارد را تشکیل می دهند.

برخی از تلفن ها مانند Honor 30S دارای بزرگنمایی نوری 3 برابر هستند. به این دلیل که فاصله کانونی لنزهای تله فوتو نسبت به دوربین اصلی با زاویه دید عریض سه برابر است. بزرگنمایی دیجیتال در واقع یکی از دلایلی است که بعضی از تولیدکنندگان گوشی دوربین های خود را با رزلوشن های با مگاپیسکل بالاتری ارائه میدهند.

هرچه یک دوربین مگاپیکسلی بیشتر داشته باشد، می توانید بدون نگرانی در مورد دیده شدن پیکسل های تصویر، آن را بصورت دیجیتالی بزرگ کنید. با این حال، کیفیت تصویر هنوز هم کاهش یافته است.

 

پریسکوپ(Periscope) دوربین گوشی موبایل چیست؟

نمونه عکس برای مشخصات پریسکوپ

هر روز تولید کنندگان بیشتر و بیشتر گوشی های خود را با استفاده از تکنلوژی پریسکوپ به بازار عرضه میکنند که یک نمونه از این گوشی های هوآوی نوآ 7 پرو (Huawei Nova 7 Pro) میباشد.

یک دوربین پریسکوپ در اصل یک سیستم دوربین است که به صورت افقی درون بدنه گوشی قرار گرفته است. و به جای اینکه تعدادی لنز برای زوم به صورت موازی قرار بگیرند، لنز ها به صورت عمود قرار داده شده اند.

تکنولوژی پریسکوپ یا سیستم آینه ای که در ماژول دوربین قرار گرفته شده است، نور ورودی به دوربین با زاویه ای خاص از مسیر لنز های مختلف عبور میدهد تا اینکه در نهایت به سنسور تصویر برسد.

تکنولوژی پریسکوپ در دوربین های گوشی موبایل

استفاده از سیستم پریسکوپ در دوربین گوشی نوا 7 پرو به این گوشی این امکان را به این گوشی میدهد تا بدون بیرون زدگی بیش از اندازه ماژول دوربین در قسمت پشتی گوشی بزرگنمایی نوری 5 برابری را ارائه دهد. دوربین تله فتو گوشی هایی که از تلکنولوژی پریسکوپ استفاده نکرده اند میتوانند فقط بزرگنمایی نوری 2 تا 3 برابری را ارائه دهند.

برای بزرگنمایی بیشتر از این، گوشی های هوشمند به بزرگنمایی دیجیتال روی می آورند، که باعث افت کیفیت عکس میشوند، دوربین هایی که در آنها از تکنولوژی پریسکوپ هوشمند استفاده شده است بزرگنمایی را بدون افت کیفیت در عکس های و تصاویر نسبت به دوربین هایی که از این لنز استفاده نکرده اند ارائه میدهد.

 

گستره پویای بالا (HDR) در دوربین گوشی موبایل چیست؟

نمونه عکس مشخصات دامنه دینامیک پویا

HDR یا گستره پویای بالا در فارسی مخفف High Dynamic Range است. این امکان را به شما می دهد تا بین نواحی تاریک (که به عنوان سایه شناخته می شوند) و روشن (برجسته) عکس تعادل روشنایی خوبی را ایجاد نمایید. در نتیجه تصویر که ارائه میشود نه بیش از اندازه روشن و نه بیش از اندازه تاریک میباشد.

نمونه عملکرد گوشی با قابلیت HDR در عکس

زمانی که شما قابلیت HDR دوربین گوشی خود را فعال مینمایید دوربین گوشی شما هم زمان چندین عکس با سطح روشنایی مختلف را میگیرد. سپس با استفاده از تکنولوژی نرم افزار، عکس نهایی که ترکیبی از چندین عکس گرفته شده است را باهم ترکیب کرده و یک تصویر نهایی را ارائه میدهد که از نظر نقاط روشن و تاریک با یک سطح روشنایی مناسبی ارائه میشود.

اگر دوربین گوشی فقط HDR دارد، قابلیت HDR خودکار در آن وجود ندارد، در این صورت شما مجبور خواهید شد که در زمان که میخواهید HDR را خودتان فعال کنید و غیرفعال کنید هر زمان که می خواهید از آن برای عکس استفاده کنید.

 

فلاش (Flash)

نمونه عکس برای مشخصات فلش دوربین

انواع مختلفی از فلاش در دوربین های گوشی های هوشمند وجود دارد که محبوب ترین نوع آن LED است. این نوع فلاش از دیودهای کوچک نوری (LED) استفاده می شود که زمانی که جریان برق از آنها عبور داده میشود شروع به انتشار نور میکند. این LED ها بهروری انرژی بالایی دارند و می توانند روشنایی را در مدت زمان طولانی و با مصرف کمترین میزان انرژی استفاده نمایند.

اغلب شما میتوانید در مشخصات یک گوشی که در مورد فلش دوربین یک گوشی تعداد LED دارای یک فلش است. این می تواند یک LED ، دو LED یا حتی چهار LED باشد، که این مورد را میتوانید در عکس در مثال بالا که مربوط به آیفون 11 اپل میباشد مشاهده نمایید.

فلش LED در گوشی ها اصولا فقط دارای یک نوع رنگ میباشند، اما در بعضی از گوشی ها از یک فلش LED دوگانه(dual-tone LED Flash) استفاده شده است در آن از LED های دو نوع رنگ حرارتی مختلف گرم و سرد استفاده شده است. با استفاده از فلش LED دو تایی، نرم افزار تلفن تعادل بین  LED"گرم" و LED"سرد"  را نشان می دهد تا فلش را که مناسب تر برای روشنایی محیط است استفاده کند.

نوع دیگری از فلش هایی که در گوشی های هوشمند استفاده میشود فلش از نوع زنون است. امروزه گوشی های زیادی از این نوع فلش استفاده نمیکنند، دلیل این موضوع این است با اینکه این نوع فلش برتری از نظر مقدار نور که منتشر میکند نسبت به فلش های دیگر دارد، اما بسیار پرهزینه، پر مصرف است و روشنایی مداوم را در مدت زمان طولانی ارائه نمیکنند.

استفاده از فلش ممکن است هنگام عکسبرداری در نور کم به عنوان یک راه حل خوب به نظر برسد اما فلش گوشی های هوشمند چیزی شبیه به عکس های فلش حرفه ای نیست. این می تواند یک عکس موبایل به طور بالقوه خوب را خراب کند و باید تا حد امکان از آن اجتناب شود.

با استفاده از فلاش LED دو تایی، نرم افزار تلفن تعادل بین LED "گرم" و  LED "سرد "را نشان می دهد تا فلش را که مناسب تر برای روشنایی محیط است استفاده کند. استفاده از فلش ممکن است هنگام عکسبرداری در نور کم به عنوان یک راه حل خوب به نظر برسد اما فلش گوشی های هوشمند چیزی شبیه به عکس های فلش حرفه ای نیست. این می تواند یک عکس موبایل به طور بالقوه خوب را خراب کند و باید تا حد امکان از آن اجتناب شود.

 

سنسور عمق(Depth Sensor) در دوربین گوشی موبایل چیست؟

نمونه عکس برای مشخصات  سنسور عمق

سنسورعمق دوربینی است که تنها وظیفه آنالیز محیط عکاسی و ایجاد نقشه عمق تصویر سه بعدی از داده های جمع آوری شده را بر عهده دارد.

نقشه های عمق برای مواردی مانند واقعیت مجازی و نرم افزار و اپلیکشن هایی در این زمینه مناسب است. در عکاسی موبایل، از نقشه های عمق برای جدا کردن پیش زمینه از پس زمینه استفاده می شود تا افکت های بوکه که باعث ایجاد سایه در پس زمینه و ایجاد عکس های پورتره کاربرد دارد.

در بیشتر موارد، دوربین های عمق عکسی را به تنهایی ضبط و ذخیره نمی کنند، فقط داده ها و اطلاعات مربوطه را ارائه می دهند. در نتیجه، این نوع دوربین ها معمولاً رزلوشن و مگاپیکسلی زیادی ندارند. که در مثالی که در بالا ارائه شده است دوربین عمق دارای رزلوشن 0.3 مگاپیکسلی است که این مقدار از رزلوشن در بیشتر گوشی ها رایج است.

روش های مختلفی برای ایجاد نقشه عمق و همچنین انواع مختلف حسگرهای عمق وجود دارد. یکی از انواع حسگرهای عمق که به طور فزاینده ای محبوب می شود، دوربین ToF (زمان پرواز) است.

تقریباً مانند فوکوس خودکار لیزر، دوربین ToF از نور مادون قرمز برای جمع آوری داده های عمق استفاده می کند. مدت زمانی که نور از دوربین ساطع می شود تا گزاف گویی کند، اندازه گیری می شود و برای ایجاد نقشه عمق استفاده می شود.

 

پاناروما(Panaroma) دوربین گوشی موبایل چیست؟

نمونه عکس برای مشخصات  برای عکاسی پاناروما

این در اصل به توانایی دوربین گوشی در گرفتن چندین عکس و قرار دادن آنها کنار یکدیگر برای ایجاد یک عکس واقعا عریض اشاره دارد.

از داخل برنامه دوربین گوشی می توانید به حالت پانوراما گوشی دسترسی داشته باشید. برای گرفتن پانوراما، باید اولین عکس خود را ببندید و سپس پانورامای خود را ضبط کنید زیرا تلفن هوشمند را از سمت چپ به راست یا از طرف دیگر می چرخانید.

همچنین با قرار دادن دوربین خود در حالت عمودی در هنگام گرفتن عکس، می توانید عکس های پانوراما عمودی با تلفن خود بگیرید، اگرچه می توانید عکس های پانوراما با دست مناسب بگیرید، برای رسیدن به بهترین نتیجه، باید از یک سه پایه یا یک مونوپود استفاده کنید.

 

وضوح تصویر و تعداد فریم در ویدیو (Video resolution and frame rate) در دوربین گوشی موبایل چیست؟

نمونه عکس مسخصات دوربین فیلم و ویدو و نرخ فریم

وضوح تصویری به تعداد پیکسلی که یک فیلم در هر بعد دارد، شبیه به وضوح تصویر در عکس میباشد. فرمت ‘@ xx fps’ در مثال در عکس بالا وجود دارد فریم ویدیو اندازه گیری شده در "فریم در ثانیه" (fps)  اشاره دارد.

یک فیلم معمولی دارای 24 فریم در ثانیه است که در واقع به معنی در هر ثانیه است، 24 تصویر متحرک وجود دارد که به صورت متوالی نمایش داده می شوند.

هرچه سرعت فریم بالاتر باشد، فیلم روان تر و صاف تری توسط دوربین ارائه میشود. 60 فریم در ثانیه  معمولاً در دوربین های هوشمند استفاده می شود. به نظر می رسد فیلم هایی با نرخ فریم پایین و تار هستند.

سرعت فریم بالا مانند 960 فریم بر ثانیه برای فیلم های با سرعت آهسته مناسب است. که با گرفتن 960 عکس در یک ثانیه، می توانید سرعت فیلم را با سرعت بسیار پایین تری ارائه کند و هنوز هم حرکت کند و مایع با سرعت کم داشته باشید.

 

نتیجه گیری

این مشخصات معمولاً در برگه مشخصات دوربین گوشی های هوشمند ذکر شده است. جالب است که چیزهایی مانند سرعت شاتر min / max و توقف ISO در هیچ کجا ذکر نشده است زیرا آنها نقش بزرگی در عکاسی موبایل دارند.

با این وجود، درک تمام مشخصات مورد بحث در این مقاله به شما کمک می کند تا هنگام انتخاب تلفن مناسب با دوربین مناسب برای شما تصمیم گیری آگاهانه تری اتخاذ کنید.

با این وجود، اگر می خواهید با تلفن خود عکس های خوبی بگیرید، صرفاً دانستن و درک مشخصات دوربین بسیار بیشتر طول می کشد. شما باید بدانید که چگونه یک دوربین موبایل کار می کند و با وجود محدودیت های خود، چگونه می توانید از آن استفاده کنید.

چرا مهم است که عکسهای شما چگونه به نظر برسند؟ زیرا عکس های خوب برای به اشتراک گذاشتن آنلاین و در دنیای واقعی با دوستان و خانواده عالی هستند. به علاوه، اگر عکسهای تلفن همراه شما واقعاً خوب هستند، می توانید با فروش آنلاین آنها مقداری پول اضافی کسب کنید.

اگر می خواهید در مورد چگونگی بهبود عکاسی از تلفن هوشمند خود بیاموزید، با کلیک بر روی بنر زیر ، 5 راه برای بهبود کتاب الکترونیکی عکاسی تلفن هوشمند خود را بارگیری کنید. در 22 صفحه محتوا برای آموختن چیزهای زیادی وجود دارد و کاملاً رایگان است !!!